Czym się objawia choroba reumatyczna serca?
- Szczegóły
Serce to najważniejszy organ w ciele człowieka, od którego pracy zależy poprawne działanie wszystkich układów w naszym organizmie. Poza rozwinięciem wielu chorób związanych ze starzeniem się organizmu, niezdrowym stylem życia, urazami lub leczeniem innych chorób, grozi mu również choroba reumatyczna wywoływana przez gorączkę reumatyczną. Komu zagraża i jakie są jej objawy?
Wiele z dolegliwości sercowych, które mogą nam dokuczać, są wynikiem naturalnego starzenia się organizmu. Czasami rozwijają się podczas procesu leczenia innych schorzeń lub w wyniku przyjmowania leków. Jednak zdarza się, że przyczyną chorób serca staje się z pozoru niewinna przypadłość, jak na przykład angina. Może ona poczynić spustoszenie w naszym organizmie, dlatego, gdy tylko zaczniemy odczuwać jakiekolwiek dolegliwości ze strony serca, a niedawno chorowaliśmy, należy udać się do specjalisty kardiologa.
Choroba reumatyczna serca- co to jest takiego?
Jest to bardzo często odnotowywane powikłanie gorączki reumatycznej, które związane jest z uszkodzeniem zastawek serca. Uznaje się, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn nabytych wad serca wśród dzieci i młodzieży. Gorączka reumatyczna to choroba o podłożu autoimmunologicznym, czyli nasz własny organizm zaczyna atakować niektóre komórki. Pojawia się, jako powikłanie zapalenia gardła i migdałków wywołanego przez paciorkowce, którego nie leczono antybiotykami. Lekarze twierdzą, że niektórzy z nas mogą mieć predyspozycje genetyczne do częstego przechodzenia takich chorób. Gorączka reumatyczna to bardzo podstępne schorzenie, ponieważ w pierwszej fazie atakuje przede wszystkim stawy. O jej zdradliwości może świadczyć przysłowie „Gorączka reumatyczna liże stawy, kąsa serce” stworzone przez jednego z francuskich lekarzy zajmującego się tym problemem zdrowotnym. Zakłada się, że najczęściej atakuje dzieci w wieku 10-12 lat, ale zachorować może każdy. W jej wyniku dochodzi do znacznych zmian w tkance serca oraz naczyń krwionośnych, które wpływają na działanie organu.
Objawy gorączki reumatycznej i jej wpływ na serce
Zagrożenie dotyczy również tego, że objawy choroby pojawiają się do 3 tygodni po przebyciu anginy. Stąd możemy mieć wrażenie, że to wraca choroba, a nie, że rozwija się poważny stan zapalny w naszym organizmie. Pojawiają się silne dolegliwości ze strony stawów, najpierw w obrębie dużych: kolanowego, skokowego i łokciowego, które trwają kilkanaście dni i przechodzą do następnego stawu. Zdarza się, że dolegliwości te pozornie mijają, ale wtedy zaczynają się procesy reumatyczne w sercu. Grozi nam zapalenie serca: wsierdzia, mięśnia sercowego i osierdzia, które daje się zauważyć podczas EKG. Pojawić się może uciążliwe kołatanie serca, ból za mostkiem oraz trudności z oddychaniem. Objawy zależą od lokalizacji i stopnia uszkodzenia serca. Możemy doświadczyć niewydolności pracy serca, zaburzenia rytmu jego pracy czy może rozwinąć się ostra niewydolność krążenia. Choroba reumatyczna serca jest niebezpieczną dolegliwością, ponieważ przyczynia się do krytycznego zwężenia zastawek, co może doprowadzić do problemów z krążeniem, ale i konieczności operacji i wymiany zastawki.