Czym jest zapalenie serca?
- Szczegóły
Ból w klatce piersiowej, duszność, arytmia czy kołatanie serca mogą być objawami zapalenia mięśnia sercowego. Dolegliwość najczęściej powstaje wskutek infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz reakcji alergicznych, a prowadzić może do postępującej niewydolności serca i zatorów obwodowych. Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego i jak leczyć tę chorobę?
Rodzaje zapalenia mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić u każdego – bez względu na wiek, stan zdrowia, płeć. Stan zapalny w przebiegu choroby obejmuje zarówno komórki mięśnia sercowego, jak i naczynia serca. Przypadłość ta bywa bardzo niebezpieczna, dlatego należy ją profesjonalnie zdiagnozować. Choroba może mieć różny przebieg. Ostre zapalenie mięśnia sercowego ma wyraźny początek i daje konkretne objawy, natomiast przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego nie ma wyraźnych objawów i może przebiegać bezobjawowo – objawy sercowe mogą wystąpić nawet kilka tygodni od momentu wystąpienia pierwszych objawów zwiastunowych, takich jak zmęczenie i duszności. Taka sytuacja może prowadzić do zaawansowanej niewydolności serca. Ostatni rodzaj – piorunujące zapalenie mięśnia sercowego ma nagły początek, a objawy gwałtownie narastają.
Rozpoznanie i leczenie choroby
Objawy zapalenia mięśnia sercowego i przebieg choroby zależą od przyczyny zapalenia. Pojawienie się bólu w klatce piersiowej, kołatania serca, arytmii, duszności, bólu za mostkiem czy tachykardii powinno skłonić chorego do skonsultowania się z lekarzem. W celach diagnostycznych należy wykonać kilka badań. EKG pomaga określić, czy serce ma prawidłowy rytm oraz czy nie doszło do niedokrwienia. RTG klatki piersiowej umożliwia sprawdzenie, czy w płucach nie zatrzymuje się płyn świadczący o niewydolności serca. Wyniki morfologii krwi mogą wskazywać na zaawansowane uszkodzenie serca. Dzięki USG serca możliwe jest zdiagnozowanie płynu w jamie osierdzia, która otacza serca. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego zależy od jego postaci. Przy postaci łagodnej objawy ustępują po wyleczeniu infekcji wirusowej. Przy intensywnym zapaleniu konieczne jest przyjmowanie dożylnych preparatów podtrzymujących ciśnienie krwi. Przy poważnie uszkodzonym mięśniu jedynym rozwiązaniem jest przeszczep.