Czym jest stentowanie tętnic szyjnych?
- Szczegóły
W naszym kraju każdego roku notuje się średnio 90 tys. udarów niedokrwiennych. Statystycznie 1 na 6 osób doświadczy go w ciągu życia, dlatego też tak ważna jest prewencja. Jedną z metod, która pozwala zmniejszyć ryzyko udaru niedokrwiennego – o ile pacjent ze względu na swój stan zdrowia zostanie zakwalifikowany do zabiegu – jest stentowanie tętnic szyjnych. Na czym dokładnie polega taka procedura medyczna?
Zwężenie tętnicy szyjnej jako przyczyna udaru
Zwężenie tętnicy szyjnej głównego naczynia krwionośnego zlokalizowanego w szyi, które przenosi krew do mózgu, to jedna z przyczyn udaru. Aż w 90 proc. przypadków, do takiego zwężenia dochodzi wskutek zmian miażdżycowych, za które odpowiadają m.in.:
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- nadwaga i otyłość,
- siedzący tryb życia.
Osoby rozpoznające u siebie takie czynniki ryzyka powinny okresowo korzystać z porad kardiologicznych, których można zasięgnąć również w moim gabinecie zlokalizowanym w Łodzi. Umówienie się na konsultację jest możliwe zarówno osobiście, jak i telefonicznie, przy czym w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zalecam drugi wariant.
Specyfika zabiegu stentowania tętnic szyjnych
Zabieg stentowania tętnic szyjnych jest uzasadniony wtedy, gdy u pacjenta obserwuje się zwężenie tętnicy szyjnej na poziomie około 70 proc. jej przekroju. Sama procedura polega na umieszczeniu specjalnej rurki wykonanej z metalowej siatki (stent), mającej na celu rozszerzenie wnętrza tętnicy szyjnej i zwiększenie przepływu krwi.
Zabieg ten stanowi alternatywę dla endarterektomii, czyli operacyjnego usunięcia blaszek miażdżycowych. Endarterektomia jest rekomendowana, gdy zwężenie jest na poziomie przekraczającym 70 proc.
Kiedy przeciwwskazany jest zabieg stentowania tętnic szyjnych?
Zabieg stentowania tętnic szyjnych jest przeciwwskazany u osób, które mają arytmię serca albo całkowicie niedrożną tętnicę szyjną, ewentualnie w ciągu dwóch miesięcy przed zabiegiem przebyły udar mózgu. Trzeba wziąć pod uwagę również ewentualne powikłania, które są nasilone zwłaszcza u osób powyżej 80 roku życia.
Osoby borykające się z przewlekłymi chorobami serca lub które doświadczają jakichkolwiek niepokojących dolegliwości ze strony tego narządu, serdecznie zapraszam do skorzystania z mojej pomocy. Gwarantuję kompleksowe konsultacje oraz wskazuję ewentualne, dalsze etapy leczenia.