Leczenie choroby wieńcowej

Objawy takie jak duszności, ból w klatce piersiowej czy kołatanie serca, mogą wskazywać na niedokrwienie serca. Dlatego u osób, u których pojawiły się tego rodzaju symptomy, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które pozwolą stwierdzić lub wykluczyć wystąpienie tego schorzenia. W przypadku jego wykrycia konieczne jest przeprowadzenie leczenia choroby wieńcowej.

Do przyczyn wystąpienia choroby wieńcowej, zalicza się m.in. zatory, zwężenie tętnic, miażdżycę oraz anemię. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia kardiolog może zalecić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Leczenie powinno być połączone ze zmianą przez pacjenta stylu życia na zdrowszy, co może pozytywnie wpłynąć na jego przebieg i efekty.

Diagnostyka i profilaktyka choroby wieńcowej

Chirurgiczne leczenie choroby wieńcowej jest ostatecznością. Aby tego uniknąć, należy regularnie kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Warto zadbać także o zdrową dietę, której podstawę powinny stanowić zbilansowane posiłki. Trzeba także poważnie ograniczyć do spożycie alkoholu – można go pić jedynie sporadycznie. Dobrze jest też zadbać o formę fizyczną i psychiczną, w tym znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem.

W diagnostyce choroby wieńcowej przeprowadza się badania takie jak:

  • EKG (USG serca),
  • EKG metodą Holtera,
  • tomografię komputerową,
  • zdjęcie RTG klatki piersiowej.