mężczyzna z bólu trzyma się za klatkę piersiową

Jakie są przyczyny zapalenia wsierdzia?

Dodano 15.03.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Wsierdzie jest tkanką, ścielącą komory i zastawki serca. Tworzy ono barierę między krwiobiegiem a mięśniem sercowym oraz reguluje aktywność serca. Oznacza to, że w praktyce odpowiada za regulowanie bicia serca oraz za kierowanie przez nie krwi. Zaburzenia pracy wsierdzia mogą więc nieść za sobą poważne skutki i potencjalnie zagrażać życiu. Spośród różnych schorzeń, jakie mogą dotknąć wsierdzie szczególnie groźnym, jest jego zapalenie, dlatego rozpoznając u siebie objawy tej choroby, należy niezwłocznie zgłosić się do kardiologa. A objawia się ona gorączką, dreszczami, ogólnym zmęczeniem i bólami stawowo-mięśniowymi, ale również dusznościami, bólem okolicy klatki piersiowej, obrzękiem stóp, nóg lub brzucha oraz szmerami nad sercem. 

Główne przyczyny zapalenia wsierdzia

Zapalenie wsierdzia jest stanem zapalnym zastawek serca, jam lub większych naczyń krwionośnych. W 90% przypadków infekcyjnego zapalenie wsierdzia (wyróżnia się jeszcze reumatyczne) dochodzi, gdy wskutek naruszenia ciągłości błony śluzowej, zaczynają działać bakterie. Są to głównie gronkowce, enterokoki i paciorkowce, niekiedy również riketsje lub prątki gruźlicy. Dużo rzadziej dochodzi do zapalenia wsierdzia spowodowanego przez grzyby i zazwyczaj dotyka pacjentów ze znacznie obniżoną odpornością. 

Do zapalenia wsierdzia dochodzi m.in. podczas zabiegów leczniczych – stomatologicznych, jak również na układzie pokarmowym, oddechowym czy moczowo-płciowym. Nie oznacza to jednak, że do zakażenia nie może dojść poza gabinetem zabiegowym. Bakterie mogą dostać się do krwiobiegu nawet podczas codziennego szczotkowania zębów czy innych zabiegów w obrębie jamy ustnej, gryzienia oraz przez nieleczone, chore zęby i dziąsła. Co więcej, istnieje możliwość przedostania się drobnoustrojów do organizmu przy nakłuwaniu skóry podczas robieniu tatuażu czy piercingu, cewnikowaniu dożylnym i naturalnie przy dożylnym zażywaniu narkotyków. Podstawową przyczyną zapalenia wsierdzia jest więc uszkodzenie i potencjalnie zakażenie skóry, przez co bakterie przedostają się do krwiobiegu człowieka i tak trafiają aż do serca.