Jak leczyć zaburzenia lipidowe?

Dodano 24.06.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Zaburzenia lipidowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są to związki określane lipidami, które w organizmie transportowane są głównie przez cząstki LDL (określane jako zły cholesterol) oraz cząstki HDL (tzw. dobry cholesterol). Jak można je diagnozować i leczyć?

Diagnostyka zaburzeń lipidowych

Badania, które pozwalają na zdiagnozowanie u pacjenta zaburzeń lipidowych to stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu HDL i LDL oraz cholesterolu nie-HDL. Najlepiej, jeśli na podstawie wstępnych oględzin pacjenta i wywiadu lekarskiego, to specjalista w zakresie kardiologii zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań, które pomogą w diagnozie i wdrożeniu właściwego procesu leczniczego.

Jak leczy się zaburzenia lipidowe?

Zaburzenia lipidowe są pochodną stylu życia, przede wszystkim braku ruchu i nieprawidłowej diety. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zniwelowanie głównych czynników ryzyka, naraża się na choroby takie jak miażdżyca, która prowadzi do zawału i udaru mózgu, a także niedokrwienia kończyn dolnych. Aby temu przeciwdziałać, niezbędna jest przede wszystkim gruntowna zmiana diety obejmująca ograniczenie dostarczania organizmowi tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Głównymi ich źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim masło, mleko, sery, mięso (głownie czerwone), a także podroby. Nie powinno się jednak całkowicie eliminować tłuszczów, a najlepsze będą te dostarczane te w formie roślin, czyli awokado, pestki dyni i orzechy, np. włoskie. Zaleca się także włączenie do codziennego menu większych porcji owoców oraz warzyw (szczególnie zielonych). Kolejnym krokiem pomagającym w leczeniu zaburzeń lipidowych jest zwiększenie aktywności fizycznej, która jednocześnie prowadzi do zmniejszenia masy ciała. Mniejsza waga wpływa natomiast pozytywnie na wzrost stężenia dobrego cholesterolu, a także łagodzenie negatywnego wpływu zbyt wysokich parametrów trójglicerydów i złego cholesterolu.  

Zaburzenia lipidowe mogą zostać zniwelowane przez zdrowy styl życia. Pacjenci zgłaszający się do mojego gabinetu kardiologicznego, poza diagnozą, otrzymują także wszystkie niezbędne informacje, które pomogą im w poprawie stanu zdrowia. Gwarantuję także pomoc w monitorowaniu postępów i dostosowywanie planu leczenia do aktualnych potrzeb.

Zaburzenia lipidowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są to związki określane lipidami, które w organizmie transportowane są głównie przez cząstki LDL (określane jako zły cholesterol) oraz cząstki HDL (tzw. dobry cholesterol). Jak można je diagnozować i leczyć?<strong>Diagnostyka zaburzeń lipidowych</strong>Badania, które pozwalają na zdiagnozowanie u pacjenta zaburzeń lipidowych to stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu HDL i LDL oraz cholesterolu nie-HDL. Najlepiej, jeśli na podstawie wstępnych oględzin pacjenta i wywiadu lekarskiego, to specjalista w zakresie kardiologii zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań, które pomogą w diagnozie i wdrożeniu właściwego procesu leczniczego.<strong>Jak leczy się zaburzenia lipidowe?</strong>Zaburzenia lipidowe są pochodną stylu życia, przede wszystkim braku ruchu i nieprawidłowej diety. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zniwelowanie głównych czynników ryzyka, naraża się na choroby takie jak miażdżyca, która prowadzi do zawału i udaru mózgu, a także niedokrwienia kończyn dolnych. <strong>Aby temu przeciwdziałać, niezbędna jest przede wszystkim gruntowna zmiana diety obejmująca ograniczenie dostarczania organizmowi tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.</strong> Głównymi ich źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim masło, mleko, sery, mięso (głownie czerwone), a także podroby<strong>. Nie powinno się jednak całkowicie eliminować tłuszczów, a najlepsze będą te dostarczane te w formie roślin, czyli awokado, pestki dyni i orzechy, np. włoskie.</strong> Zaleca się także włączenie do codziennego menu większych porcji owoców oraz warzyw (szczególnie zielonych). Kolejnym krokiem pomagającym w leczeniu zaburzeń lipidowych jest zwiększenie aktywności fizycznej, która jednocześnie prowadzi do zmniejszenia masy ciała. Mniejsza waga wpływa natomiast pozytywnie na wzrost stężenia dobrego cholesterolu, a także łagodzenie negatywnego wpływu zbyt wysokich parametrów trójglicerydów i złego cholesterolu.  <a href=”https://kardiologlodz.com/oferta/” data-mce-href=”https://kardiologlodz.com/oferta/”>Zaburzenia lipidowe</a> mogą zostać zniwelowane przez zdrowy styl życia. Pacjenci zgłaszający się do mojego gabinetu kardiologicznego, poza diagnozą, otrzymują także wszystkie niezbędne informacje, które pomogą im w poprawie stanu zdrowia. Gwarantuję także pomoc w monitorowaniu postępów i dostosowywanie planu leczenia do aktualnych potrzeb.<br />